Bardzo często w wyniku rozstania i konfliktu rodziców, utrudnia się bądź odbiera możliwość kontaktowania się wnuków z dziadkami bądź z innymi członkami rodziny.
Zgodnie zaś z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego przepisy dotyczące kontaktu z dziećmi stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.
Ustawa stanowi, że niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktu. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Mając na uwadze powyższe, tożsame prawo do kontaktów przysługuje zarówno rodzicom jak i innym członkom rodziny, w tym dziadkom jeżeli mieli z dzieckiem kontakt oraz łączą ich bliskie relacje.
W celu uzyskania orzeczenia regulującego kontakty dziadków z wnukami (bądź innymi członkami rodziny lub osobami sprawującymi przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem) niezbędne jest złożenie wniosku do Sądu opiekuńczego tj. rodzinnego.
Właściwy rzeczowo w ww. sprawach jest sąd rejonowy. Właściwy miejscowo jest natomiast wyłącznie sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania – sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Jeżeli brak i tej podstawy – właściwy jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.
W treści wniosku wnioskodawca bądź wnioskodawcy muszą wskazać propozycję kontaktów oraz przybliżyć dotychczasowy sposób ich realizacji, a także jaka relacja łączy ich z dzieckiem oraz, że wykonywanie kontaktów w porozumieniu z rodzicami lub rodzicem jest utrudniane bądź niemożliwe.
We wniosku warto powołać odpowiednie dowody, potwierdzające nasze twierdzenia. W większości przypadków niezbędne jest również przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych sądowych specjalistów, którzy ustalają w jaki sposób należy ustalić kontakty by odpowiadały dobru dziecka, osób wnioskujących itp.
Wniosek musi spełniać odpowiednie warunki formalne pisma procesowego i rozpoznawany jest w trybie postępowania nieprocesowego.
Opłata od wniosku wynosi 100 zł.
Sprawy rodzinne nie należą do najprostszych i bardzo często wymagają odpowiedniego rozeznania i starannego przygotowania. By zminimalizować ryzyko niepowodzenia wniosku ale również dowiedzieć się czy w Twoim przypadku istnieje możliwość ustalenia przez Sąd kontaktów z dzieckiem, skorzystaj z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który zbada okoliczności Twojej sprawy i zapewni Ci pomoc na każdym etapie sprawy.
E-mail:
Święty Marcin 11A/4
61-803 Poznań