Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.
Mając na uwadze powyższe, przepisy nie określają wieku, do którego rodzic zobowiązany jest wykonywać swój obowiązek alimentacyjny. W szczególności przepisy nie stanowią, że w chwili uzyskania przez dziecko pełnoletniości wygasa nasz obowiązek alimentacyjny.
Przepis stanowi, że obowiązek istnieje tak długo jak dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie.
Artykuł 133 § 3. Kodeksu stanowi jednak również, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
W praktyce i według orzecznictwa Sądów oznacza to, że dziecko które kontynuuje edukację lub np. nie jest w stanie podjąć się pracy z powodu swojego stanu zdrowia, nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Przyjmuje się bowiem, że dziecko ma prawo do rozwoju, edukowania się i zdobywania doświadczenia. W takich przypadkach obowiązek alimentacyjny trwa aż do momentu gdy te okoliczności się zmienią np. dziecko skończy proces edukacji, stan zdrowia pozwoli mu na podjęcie pracy itp.
Oczywiście nie w każdym przypadku kontynuowanie edukacji tj. na przykład studiowanie oznacza, że dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Każdorazowo należy bowiem ustalić okoliczności mające znaczenie dla możliwości dziecka do samodzielnego utrzymania się tj. np. czy dziecko rzeczywiście podejmuje naukę czy tylko zapisało się na listę studentów, czy ilość zajęć pozwala mu podjąć się pracy np. w niepełnym wymiarze czasu pracy itd. W niektórych z ww. przypadków możliwe będzie obniżenie renty alimentacyjnej a kolejno dopiero całkowite uchylenie obowiązku.
Co jest bardzo istotne, obowiązek alimentacyjny nie wygaśnie „samodzielnie”. W celu uchylenia alimentów należy złożyć do Sądu pozew i uzyskać stosowne orzeczenie w tym zakresie.
Sprawy alimentacyjne wymagają każdorazowej analizy, która pozwoli na ocenę czy zasądzone alimenty ustalone zostały w odpowiedniej wysokości, czy zachodzą przesłanki do ich obniżenia a nawet uchylenia. W celu dokonania takiej analizy skonsultuj się z profesjonalistą w tym zakresie i powierz mu swoją sprawę by uniknąć płacenia alimentów nienależnych lub zasądzonych w nieodpowiedniej kwocie.
E-mail:
Święty Marcin 11A/4
61-803 Poznań