Kwestię odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności reguluje ustawa Kodeks Karny Wykonawczy. Celem tej instytucji jest odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności w wyjątkowych sytuacjach życiowych, w których realizacja kary pozbawienia wolności jest możliwa ale mogłaby nieść za sobą poważne skutki zarówno dla samego skazanego lub dla jego rodziny.
Ustawodawca przewidział możliwość odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności w przypadkach gdy:
choroba psychiczna lub inna ciężka choroba uniemożliwia wykonywanie kary (przy czym za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo),
natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki,
osoba skazana jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko do lat 3,
liczba osadzonych w zakładach karnych lub aresztach śledczych przekracza w kraju ogólną pojemność tych zakładów (przy czym możliwość taką wyłączono w stosunku do sprawców "poważnych" przestępstw, recydywistów itp.).
W przypadku odroczenia kary z powodu choroby, odroczenie trwa aż do czasu ustania przeszkody. Jeśli wykonanie kary pociągałoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki oraz gdy przekroczona zostanie pojemność w zakładach, Sąd odracza jej wykonanie na okres do roku. W stosunku do kobiety ciężarnej oraz osoby samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem, Sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka.
Odroczenie może być udzielone kilkukrotnie, jednak łączny okres nie może przekroczyć okresów wskazanych powyżej. Okres odroczenia biegnie od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym przedmiocie.
W przypadku gdy sąd zdecyduje się na odroczenie wykonania kary, może zobowiązać skazanego do:
podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej,
zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu,
poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych.
Jak może w tej sytuacji pomóc dobry adwokat? O odroczeniu kary pozbawienia wolności każdorazowo decyduje Sąd przy uwzględnieniu ww. przesłanek i okoliczności. Warto jest zatem skonsultować swój przypadek z doświadczonym i kompetentnym adwokatem by sporządzić taki wniosek w sposób prawidłowy. Dobry adwokat zrobi to w sposób szybki i sprawny. Jeśli chcesz ustalić czy możliwe jest odroczenie orzeczonej wobec Ciebie kary pozbawienia wolności lub nie wiesz jak przygotować wniosek, napisz do mnie! Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Dobry Adwokat w Poznaniu.
E-mail:
Święty Marcin 11A/4
61-803 Poznań