Bardzo często dziedziczenie łączy się z uzyskaniem korzyści. Niestety w wielu przypadkach w skład spadku wchodzą również zobowiązania a zatem dziedziczenie nie przynosi żadnych pozytywnych skutków. W takich sytuacjach prawo przewiduje możliwość odrzucenia spadku.
Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć u notariusza albo przed Sądem.
Oświadczenie należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Oznacza to, że w stosunku do każdego spadkobiercy termin ten biegnie osobno.
Oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku złożone pod warunkiem jest nieważne.
Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony z dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Oświadczenie nie może być odwołane.
Bardzo często zapominamy, że nawet jeśli my jako dorośli złożymy oświadczenie o odrzuceniu spadku to musimy to również zrobić w imieniu naszego małoletniego dziecka bądź dzieci.
Takie oświadczenie co do zasady składa się przed Sądem bowiem jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. W jego toku należy wykazać, że przyjęcie spadku nie jest korzystne dla dziecka. Co jest bardzo istotne, na czas trwania postępowania w przedmiocie uzyskania zgody zawieszony zostaje termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Po uzyskaniu zgody Sądu, musimy złożyć oświadczenie u notariusza albo przed Sądem.
Od 15 października 2023 roku w określonych okolicznościach nie ma potrzeby uzyskiwania zgody Sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka.
Taka sytuacja ma miejsce po spełnieniu określonych przesłanek:
1. Twoje dziecko powołane jest do dziedziczenia w skutek odrzucenia spadku przez Ciebie lub przez jego rodzeństwo,
2. odrzucenie spadku następuję w imieniu rodzica, któremu przysługuje władza rodzicielska,
3. na odrzucenie spadku wyraża zgodę drugi rodzic lub odrzucenie następuje przez obojga rodziców.
W powyższych przypadkach wystarczy zatem, że złożysz w imieniu dziecka oświadczenie o odrzuceniu spadku, co nie musi być poprzedzone uzyskaniem zgody Sądu. Pamiętaj jednak, że w dalszym ciągu zobowiązany jesteś do zachowania terminu!
W przypadku kiedy spadek nie został odrzucony w imieniu dziecka, jest to jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że odpowiedzialność za długi spadkowe będzie ograniczona wyłącznie do wysokości wartości odziedziczonego spadku.
Oczywiście istnieje możliwość "przywrócenia" terminu do złożenia oświadczenia. Procedura ta jest jednak skomplikowana i wymaga wykazania, że z określonych powodów oświadczenie nie zostało złożone lub zostało złożone po terminie.
Aby uniknąć zbędnego stresu z odziedziczeniem "niechcianego" spadku, dołóż należytej staranności i odrzuć prawidłowo spadek w terminie - w swoim imieniu oraz w imieniu swoich małoletnich dzieci.
E-mail:
Święty Marcin 11A/4
61-803 Poznań