14 listopada 2024

Podział majątku wspólnego - kiedy i w jaki sposób to zrobić?

Podział majątku - kiedy i jak tego dokonać?

 

W wyniku rozwodu związek małżeński zostaje rozwiązany. W toku postępowania o rozwód co do zasady nie dochodzi jednak do podziału majątku wspólnego, który małżonkowie zgromadzili przez lata wspólnego życia. Zgodnie z dyspozycją art. 58 § 3 Ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W praktyce dzieje się to jednak bardzo rzadko i tylko w przypadkach kiedy małżonkowie są zgodni w tym zakresie.

 

W przypadku kiedy nie dokonamy podziału w toku postępowania o rozwód, możemy tego dokonać u notariusza bądź w sądzie.

 

W pierwszym przypadku podziału dokonujemy w wybranej Kancelarii notarialnej – na zasadach i w sposób wspólnie ustalony.

 

W przypadku braku porozumienia co do sposobu podziału, jedynym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o podział majątku wspólnego do właściwego sądu.

 

Co jest bardzo istotne, podziału możemy dokonać zarówno po rozwodzie ale również zanim rozwiążemy związek małżeński – wówczas jednak konieczne jest jednak ustanowienie ustroju rozdzielności majątkowej.

 

Sądowy podział majątku wspólnego - jak i gdzie złożyć wniosek?

 

Wniosek o podział majątku wspólnego należy złożyć do właściwego Sądu – w siedzibie sądu lub za pośrednictwem poczty polskiej.

Wniosek ten rozpoznawany jest w trybie postępowania nieprocesowego.

 

Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o podział majątku jest sąd rejonowy właściwy miejscowo ze względu na położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała w skutek śmierci jednego z małżonków, sąd spadku.

 

Od wniosku należy uiścić opłatę sądową, która w przypadku braku porozumienia wynosi 1000 zł a w przypadku zgodnego planu podziału – 300 zł.

 

Co musi zawierać wniosek o podział majątku wspólnego i jak go napisać?

 

We wniosku o podział majątku wspólnego podajemy jakie składniki wchodzą w skład majątku wspólnego oraz jaka jest ich wartość.

 

Na dowód powyższego załączamy do wniosku stosowne dokumenty tj. np. wydruki z księgi wieczystej wspólnych nieruchomości, a także wnosimy np. o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z dziedziny wyceny nieruchomości lub ruchomości (jeżeli wartość składników jest sporna).

 

W piśmie wszczynającym sprawę o podział musimy również wskazać w jaki sposób chcemy dokonać podziału składników tj. który z małżonków ma przejąć ich własność. W przypadku nierównego ich podziału, mamy możliwość podniesienia żądania o spłatę różnicy. Przykład: Jeżeli małżonkowie posiadają jedno mieszkanie i otrzyma je w ramach podziału jeden z nich, to drugiemu przysługuje roszczenie w zakresie odpowiedniej spłaty z tego tytułu.

 

Jeżeli strony pozostają w sporze w zakresie tego komu ma przypaść dany składnik np. wspólna nieruchomość, Sąd przeprowadza również w toku postępowania dowody na tę okoliczność. W takim przypadku jesteśmy również zobowiązani do wskazania dowodów, które potwierdzają, że to nam „należy się” nieruchomość np., że jesteśmy z nią sentymentalnie związani, pracujemy w jej pobliżu, będziemy w niej zamieszkiwać z dziećmi, które mają ustalone przy nas miejsce pobytu.

 

Warto pamiętać, że w przypadku kiedy jeden z małżonków musi spłacić drugiego z tytułu podziału, Sąd ustala jego możliwości w tym zakresie, a co za tym idzie konieczne jest wykazanie, że posiada odpowiednie środki na ten cel lub np. jest w stanie uzyskać kredyt celem jej dokonania.

 

Podział majątku wspólnego - o czym warto pamiętać?

 

Niewiele osób wie, że do majątku wspólnego wchodzą nie tylko ruchomości (np. meble, samochody, wyposażenie domu) i nieruchomości, ale również środki które małżonkowie posiadali w chwili ustanowienia rozdzielności majątkowej (o ile nie należą do majątków osobistych małżonków). W skład majątku wspólnego wchodzą również środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków oraz kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230, 1429, 1672 i 1941).

 

Decydując się na podział majątku wspólnego należy być przygotowanym na jego koszy – zarówno związane z opłatą sądowa od wniosku, ale również z dopuszczeniem dowodu z opinii biegłych sądowych – które najczęściej niezależnie od wyniku sprawy, strony muszą ponieść po połowie.

 

Adwokat rodzinny - podział majątku - Poznań - Adwokat Paula Reke

 

Sprawy o podział majątku wspólnego bardzo często okazują się długotrwałymi i skomplikowanymi postępowaniami, w których podjąć należy liczne czynności. Sporządzenie na pozór prostego wniosku o podział może sprawić zaś wiele trudności, zwłaszcza jeżeli w skład majątku wspólnego wchodzi wiele składników lub gdy małżonkowie na ich zakup zaciągnęli kredyty czy pożyczki. Dlatego też warto skorzystać w takich sprawach z pomocy profesjonalisty, który doradzi w jaki sposób dokonać podziału oraz poprowadzi Cię przez to postępowanie od początku do końca, podejmując się i wykonując w sposób rzetelny wszelkich czynności by uzyskać jak najkorzystniejszy dla Ciebie podział.

Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań

+48 723 476 185

Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań - Kontakt Adwokat Paula Reke
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań

+48 723 476 185

Święty Marcin 11A/4

61-803 Poznań

Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Opinie Google
Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Opinie Google Paula Reke
Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Adwokat w Poznaniu - Adwokat Facebook - Paula Reke Facebook
Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Adwokat w Poznaniu - Adwokat LinkedIn - Paula Reke LinkedIn
Kancelaria Adwokacka  Poznań Adwokat Paula Reke  - Adwokat Poznań - Detektyw Poznań - Dobry adwokat Poznań - Tani Adwokat Poznań