30 marca 2023

Posiadanie narkotyków -
 co to oznacza i co mi za to grozi?

Posiadanie - co jest zabronione?

 

W świetle ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie środków odurzających lub psychotropowych wbrew ustawie stanowi czyn zabroniony. Posiadaniem środka odurzającego lub substancji psychotropowej jest każde władanie takim środkiem lub substancją (post. SN z dnia 12.02.2021 r., V KK 10/21).

 

Co mi grozi za posiadanie narkotyków i innych substancji?

 

Ustawa przewiduje za niedozwolone posiadanie następujące sankcje karne:

- w przypadku typu podstawowego - karę do 3 lat pozbawienia wolności;

- w przypadku typu kwalifikowanego (znaczna ilość środków) - karę do 10 lat pozbawienia wolności;

- w przypadku typu uprzywilejowanego (mniejsza waga czynu zabronionego) - karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

 

Kiedy mamy do czynienia z typem kwalifikowanym tj. znaczną ilością środków?

 

Istotnym kryterium dla przyjęcia typu kwalifikowanego czynu zabronionego, jest w tym przypadku oprócz ilości posiadanego narkotyku, także jego rodzaj. Niezbędne jest spełnienie wymogów ilościowo-rodzajowych, a nie tylko ilościowych (post. SN z dnia 18.12.2021 r., V KK 260/18). Jeśli chodzi o kryterium ilościowe to jeżeli przedmiotem czynności wykonawczej tj. posiadania jest taka ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, która mogłaby jednorazowo zaspokoić potrzeby co najmniej kilkudziesięciu osób uzależnionych, to jest to "znaczna ilość" w rozumieniu przywołanej ustawy (post. SN z dnia 25.09.18 r., V KK 303/18).

 

Kiedy mamy do czynienia z typem uprzywilejowanym tj. wypadkiem mniejszej wagi?

 

Zgodnie z przyjętym orzecznictwem, o uznaniu konkretnego czynu zabronionego za wypadek mniejszej wagi decyduje całościowa ocena jego społecznej szkodliwości, jako zmniejszonej do stopnia uzasadniającego wymierzenie kary według skali zagrożenia ustawowego przewidzianego w przepisie wyodrębniającym wypadek mniejszej wagi (post. SN z dnia 25.09.2002 r., II KKN 79/00).

 

Czy możliwe jest umorzenie postępowania o posiadanie?

 

Jeżeli przedmiotem ww. czynu zabronionego są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć. Powyższe jest możliwe jeśli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.

 

Posiadanie narkotyków - pomoc prawna - Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań

 

Jeśli zostałeś przyłapany na "gorącym uczynku" i nie wiesz jak skutecznie się bronić, napisz do mnie a przeanalizujemy Twój przypadek. Pamiętaj, że posiadanie środków odurzających lub psychotropowych stanowi zawsze czyn zabroniony lecz nie jest jednoznaczne z tym, że zostaniesz skazany na karę pozbawienia wolności. W takiej sytuacji warto jednak jest skorzystać z pomocy osoby doświadczonej i posiadającej wiedzę niezbędną do obrony. Zapraszam do kontaktu. Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Adwokat w Poznaniu

 

Posiadanie narkotyków - co mi grozi? Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Adwokat w Poznaniu
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań

+48 723 476 185

Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań - Kontakt Adwokat Paula Reke
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań

+48 723 476 185

Święty Marcin 11A/4

61-803 Poznań

Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Opinie Google
Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Opinie Google Paula Reke
Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Adwokat w Poznaniu - Adwokat Facebook - Paula Reke Facebook
Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Adwokat w Poznaniu - Adwokat LinkedIn - Paula Reke LinkedIn
Kancelaria Adwokacka  Poznań Adwokat Paula Reke  - Adwokat Poznań - Detektyw Poznań - Dobry adwokat Poznań - Tani Adwokat Poznań