Zgodnie z ustawą Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy rozwód jest możliwy, jeżeli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Rozwiązania związku małżeńskiego może żądać każdy z małżonków.
Aby Sąd mógł orzec o rozwiązaniu związku małżeńskiego, koniecznym jest aby pomiędzy małżonkami wygasły wszelkie więzi tj.:
fizyczna - małżonkowie nie współżyją ze sobą,
psychiczna (emocjonalna) - małżonkowie nie darzą się już uczuciem miłości,
gospodarcza - małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.
Nawet jeśli doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, rozstanie się małżonków nie jest dopuszczalne jeżeli w skutek niego miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci stron albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu jest w danych okolicznościach sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (np. gdy jedno z małżonków jest nieuleczalnie chore, wymaga pomocy). Rozwód nie jest również dopuszczalny jeśli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi wyrazi na to zgodę albo gdy odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, możliwe jest dochodzenie roszczeń alimentacyjnych:
na małoletnie dzieci stron;
na rzecz małżonka (o tym kiedy jest to możliwe napisałam we wpisie o alimentach na byłego małżonka).
W sprawie o rozwód, do kognicji Sądu pozostają również kwestia władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi stron oraz kontaktów z nimi. Możliwe jest także podzielenie majątku wspólnego, jeżeli jego przeprowadzenie nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu a z wnioskiem takim wystąpi jeden z małżonków.
Jeśli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie, w celu sporządzenia pozwu niezbędne będzie uzyskaniu skróconego odpisu aktu małżeństwa oraz w przypadku gdy z małżeństwa pochodzą małoletnie dzieci, odpisy skrócone aktów ich urodzenia. Opłata od pozwu o rozwód wynosi 600 złotych i jest uiszczana na rachunek właściwego Sądu Okręgowego. Aby pozew został sporządzony w sposób prawidłowy, najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika - który sporządzi pozew przy uwzględnieniu okoliczności danej sprawy.
Jak może pomóc adwokat rozwodowy? Czy adwokat od rozwodów jest niezbędny podczas rozprawy? Jeżeli chcesz złożyć pozew o rozwód lub potrzebujesz porady prawnej w tym zakresie, skontaktuj się ze mną a przejdziemy przez ten proces wspólnie. Jako adwokat rozwodowy w Poznaniu pomagam klientom głównie z wielkopolski, ale podejmuję się spraw na terenie całej Polski. Napisz lub zadzwoń do mnie już teraz. Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Adwokat od rozwodów Poznań - Adwokat rozwodowy Poznań.
E-mail:
Święty Marcin 11A/4
61-803 Poznań