W jednym z poprzednich wpisów opisywałam w skrócie jakie są przesłanki, w tym negatywne do orzeczenia rozwodu oraz co jest potrzebne by sprawnie i skutecznie przejść przez ten proces.
Co jeśli jednak chcemy orzeczenia o winie naszego małżonka/małżonki? Jestem zwolenniczką ugodowych procesów rozwodowych, w tym zwłaszcza gdy w grę wchodzą małoletnie dzieci stron lecz w niektórych okolicznościach uważam, że walka w zakresie winy ma sens i warto ją podjąć. Czasami pomimo moich przekonań, tak właśnie zakończyć swoje małżeństwo chcą również klienci – czego im oczywiście nie odmawiam.
Zgodnie z ustawą Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy Sąd orzeka czy i i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Każdorazowo wina ta może jednak wynikać z zupełnie innych okoliczności, do których zalicza się m.in.: zdrady małżeńskie, brak lojalności, oszukiwanie, nałogi itd. Każdorazowo wina związana jest zatem z naruszaniem obowiązków małżeńskich jakie w związku z zawarciem związku małżeńskiego na siebie przyjęliśmy (w każdym małżeństwie mogą być oczywiście odmienne).
To pytanie jest twierdzące. I tak też w praktyce najczęściej się dzieje. Decydując się na rozwód z orzekaniem o winie musimy pamiętać, że Sąd może orzec winę jednego z małżonka ale również obojga. Co jest bardzo istotne, a o czym często nie mają wiedzy przychodzący do mnie przyszli rozwodnicy, że w orzecznictwie przyjmuje się na ogół, iż nie ma znaczenia który z małżonków ma większy "udział" w zawinieniu, albowiem winy nie należy stopniować. Jeżeli małżonek zawinił tylko w "mniejszym stopniu" i tak jest on współwinny rozkładu pożycia. Takie stanowisko zajął np. SN w post. z 20.11.2020 r. (III CNP 6/20, Legalis) oraz w wyr. z 5.1.2001 r. (V CKN 915/00, Legalis). Bez znaczenia pozostaje więc okoliczność w jakim zakresie każdy z małżonków przyczynił się do powstania trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Do sprawy o rozwód z orzeczeniem o winie przygotowujemy się jak do "zwykłego rozwodu" tj. potrzebujemy opłatę od pozwu, odpis skrócony aktu małżeństwa, odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci, dokumenty dotyczące sytuacji zarobkowo majątkowej oraz kosztów utrzymania dzieci. By udowodnić winę drugiego małżonka za rozkład pożycia, musimy jednak dysponować dowodami, które potwierdzą jego wyłączną winę. W praktyce są to najczęściej dowody z zeznań świadków, wiadomości z komunikatorów, filmy, nagrania itp. Klienci często korzystają również w takich sytuacjach z pomocy detektywa. Ilość środków dowodowych jest zatem w tym przypadku nieograniczona. Pamiętajcie jednak, że wybór dowodów musi być zawsze przemyślany.
Postępowania z żądaniami dotyczącymi winy nie są oczywiste i łatwe (również dla samych pełnomocników). By umiejętnie doprowadzić do swojej „wygranej” którą jest orzeczenie o winie przeciwnika, należy się dobrze do takiego procesu przygotować, najlepiej przy pomocy profesjonalisty, który ma doświadczenie w podobnych sprawach i będzie wiedział jak Cię przez ten proces poprowadzić - do czego zachęcam.
E-mail:
Święty Marcin 11A/4
61-803 Poznań