03 maja 2024

Zmiana wyroku rozwodowego - czy i kiedy jest możliwa?

Czy możliwa jest zmiana wyroku rozwodowego?

 

Niewiele osób ma wiedzę, że nawet w sytuacji kiedy wyrok rozwodowy jest już prawomocny, możliwa jest jego zmiana. Wyjątkowo zmiana może dotyczyć ustalenia winy za rozkład pożycia małżeńskiego (jest to jednak wypadek wyjątkowy i odbywa się to w trybie wznowienia postępowania). Dopuszczalne jest jednak zmienianie wyroku w zakresie ustalonego miejsca zamieszkania małoletnich dzieci stron, władzy rodzicielskiej, kontaktów oraz alimentów.

 

Kiedy można zmienić wyrok rozwodowy?

 

Wyrok rozwodowy można zmienić w każdym czasie. Przesłanką do takiej zmiany musi być jednak zmiana okoliczności, które stanowiły podstawę rozstrzygnięcia sądu.

 

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią, że:

 

Art. 106 [Zmiana orzeczenia o władzy rodzicielskiej] Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.

 

Art. 1135 [Zmiana rozstrzygnięcia sądu] Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

 

Art. 138 [Zmiana stosunków] W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

 

Warto wspomnieć, że nie ma „limitu” w zakresie zmieniania wyroku rozwodowego. Taka zmiana może nastąpić zawsze wówczas gdy ziszczą się przesłanki uzasadniające zmianę rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego.

 

Jak zmienić wyrok rozwodowy?

 

By dokonać zmiany rozstrzygnięcia Sądu, należy złożyć do właściwego Sądu wniosek bądź pozew. W zakresie miejsca zamieszkania, władzy i kontaktów składamy wniosek o zmianę wyroku rozwodowego lecz w przypadku alimentów pozew o ich podwyższenie, obniżenie bądź też ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł. W ww. pismach należy wskazać jakie okoliczności zmieniły się od czasu wydania wyroku rozwodowego. Dla przykładu, w sprawie o podwyższenie alimentów wskazujemy jakie koszty utrzymania i wychowania dziecka wzrosły lub w jaki sposób zmieniły się możliwości zarobkowe rodziców małoletniego.

 

Adwokat Poznań - adwokat rodzinny w Poznaniu - sprawy rozwodowe

 

Jeżeli chciałabyś/chciałbyś dowiedzieć się jak zmienić wyrok rozwodowy oraz czy w Twoim przypadku jest to uzasadnione, skontaktuj się ze mną telefonicznie bądź poprzez wiadomość e-mail.

 

Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań

+48 723 476 185

Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań - Kontakt Adwokat Paula Reke
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań
Kancelaria Adwokacka Adwokat Paula Reke Poznań

+48 723 476 185

Święty Marcin 11A/4

61-803 Poznań

Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Opinie Google
Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Opinie Google Paula Reke
Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Adwokat w Poznaniu - Adwokat Facebook - Paula Reke Facebook
Adwokat Paula Reke - Adwokat Poznań - Adwokat w Poznaniu - Adwokat LinkedIn - Paula Reke LinkedIn
Kancelaria Adwokacka  Poznań Adwokat Paula Reke  - Adwokat Poznań - Detektyw Poznań - Dobry adwokat Poznań - Tani Adwokat Poznań